SAMORZĄD GMINY Czernica

ORGANY GMINY CZERNICA

RADA GMINY Czernica

Przewodniczący Rady Gminy:

Leszek Kusiak do 3 listopada 2023 r.

Jarosław Jagielski od 29 listopada 2023 r.

Pozostali członkowie Rady Gminy:

Anna Andrusyn

nadolice małe:

Zdzisław Dobrzański

nadolice wielkie:

Leszek Kusiak do 30 września 2023 r.

Przemysław Plewa od 29 listopada 2023 r.

Ratowice:

Jarosław Jagielski

Wojnowice:

Agnieszka Tarnowska

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Grafika "Gmina dobra do życia".

Ranking "Gmina dobra do życia"

Serwis Samorządowy PAP opublikował wyniki Rankingu "Gmina dobra do życia", w którym na 2477 gmin, Gmina Czernica zajęła 7 miejsce na Dolnym Śląsku i 33 miejsce w Polsce.

Ranking "Gmina dobra do życia" pokazuje jakość życia w każdej z 2.477 gmin w Polsce.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.Wśród badanych czynników znalazły się zarówno te bezpośrednio związane z działaniami lokalnego samorządu, jak np. poziom edukacji czy dochody własne budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jak i te, które od samorządu nie zależą, ale na jakość życia mają niebagatelny wpływ, np. przeciętne wynagrodzenie czy usłonecznienie. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Zdjęcie przemawiającej kobiety na mównicy w sali.

Ranking Gmin Województwa Dolnośląskiego

Dnia 8 grudnia 2023 r. w Sali Sejmiku Województwa Dolnośląskiego ogłoszone zostały wyniki III Rankingu Gmin Województwa Dolnośląskiego.

Ranking od lat organizowany jest przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego przy wsparciu merytorycznym Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

W 2023 r. Gmina Czernica uplasowała się na 5 miejscu w kategorii gmin do 20 tysięcy mieszkańców

Nagrodę odebrał Sekretarz Gminy Czernica Marcin Golański.